Osadzovanie tlakovonasávacích hadíc koncovkami

Hadice určené na sanie a výtlaku olejov a benzínov sú špecifické tým, že obsahujú výstuž, najčastejšie vo forme oceľové špirály, a niekedy aj medený drôt pre odvod statickej elektriny.

Ich účel použitia (zapojenie do hydraulických systémov alebo do prepravy motorových palív), požadovaný tlak prepravovaného média, ako aj typ a spôsob konštrukcie samotnej hadice sú rozhodujúce pre výber správneho osadenia vhodnými koncovkami.

Pošlite nám dopyt

Kompletizácia tlakosacích hadíc

Ak osadzujeme sacie hadice koncovkami, máme na výber z niekoľkých možností upevnenia koncovky na hadicu:

  • skrutkovacími sponami nebo pevnostními sponami GBS (rozebíratelný spoj)

Pre mnoho aplikácií je vhodný práve tento typ spoja. Spony umožňujú pri poškodení koncovky jednoduchú demontáž a použitie koncovky na inú hadicu. Nevýhodou spôn je napríklad vyvýšené miesto skrutky spony, ktoré môže prekážať pri manipulácii s hadicou.

  • skrutkovacími sponami SUPRA

Spony SUPRA sú určené na vysoké zaťaženie a sú vhodné na veľmi namáhané spoje.

  • bezpečnostnými škrupinami (rozoberateľný spoj)

Tlakosacie hadice na benzíny a oleje v priemere 75 mm a 80 mm najčastejšie osadzujeme hrdlami s vonkajším závitom G3". Na tento závit následne naskrutkujeme tzv. eurospojky. Eurospojky sú štandardizované hadicové spojky. Vďaka vysokej spoľahlivosti a jednoduchému používaniu sú u zákazníkov veľmi obľúbené. Dodávame ich v mosadzi a nerezovej oceli. Eurospojky sa skrutkujú na vonkajší závit koncovky hadice alebo stroja. Spoj medzi samcom a samicou je zaistený bezpečnostný pákou. K upínanie tŕňa koncovky na hadicu používame v tomto prípade bezpečnostné škrupiny.

Bezpečnostné škrupiny montujeme na hadice v priemeroch 20-120mm. Dodávame ich v prevedení hliník a nerez.

  • nerezovými páskami NORMETTA (nerozoberateľný spoj)

Koncovky páskujeme väčšinou pri tlakosacích hadiciach bez špirály a osadzujeme tak často tlakosacie hadice s väčším priemerom (napr. pre čerpanie nádrží nie je potrebné mať tlakosacú hadicu v antistatickom prevedení, ako je to pri prečerpávaní palív).

  • koncovky k hadici zalisujeme (nerozoberateľný spoj)

Pri lisovaní používame rôzne typy hadicových objímok: volíme ich podľa priemeru, pracovného tlaku a účelu použitia danej hadice. Lisujeme do vnútorného priemeru hadice 102 mm. Vždy ale musíme brať ohľad na typ koncovky - pokiaľ zákazník požaduje osadenie napríklad hliníkovými koncovkami STORZ-AGRO, nedoporučíme zalisovanie, pretože by počas tohto zvýšeného tlaku hliníkové koncovky praskli.

Špirále venujú naši montéri výroby zvýšenú pozornosť. Pri rezaní tlakosacej hadice môže špirála vystreliť von, takže je potrebné postupovať opatrne, hadicu si správne natočiť, rezať medzi ohyby špirály a špirálu mať stále pod kontrolou. Aj pri lisovaní je potrebné správne nastaviť silu utiahnutia lisovacích čeľustí, pretože špirála kladie aj pri tomto procese „odpor“.

Tlakosacie hadice osadzujeme koncovkami buď podľa požiadavky zákazníka, alebo sa dohodneme na riešení podľa našich dlhodobých skúseností.

Radi vám odporučíme, aký typ spoja špirálovej hadice s koncovkou je pre vašu aplikáciu najvhodnejší:
Spoločne s vami vyberieme koncovku, potom podľa predpokladaného médiá vhodnú hadicu, nakoniec doriešime spôsob osadenia. 

Ponúkame osadzovanie tlakosacích hadíc koncovkami