Guľový ventil

Čiže guľový kohút je zariadenie pre uzatvorenie prietoku a to najčastejšie v hydraulických systémoch. Princíp činnosti tejto obojsmernej uzatváracej armatúry spočíva v otáčaní gule (guľové zátky) v tele ventila. Jedná sa o zabrúsený pracovný prvok na riadenie toku média, ktorý sa pootáča kolmo k osi potrubia. Guľa má vo svojom strede priechodný otvor a k uzatváraniu dochádza otočením čapu v rozsahu 0 až 90 ° pomocou ručnej páky, závitovkového prevodu, elektropohonu alebo pneupohonmi.

Guľový ventil umožňuje úplné zatvorenie alebo otvorenie prietoku média v systéme, do určitej miery je možné ho použiť aj na zníženie prietoku, je nevyhnutný pre ľahšiu údržbu systému.

Ak má otvor v guli zhodný priemer s priemerom potrubia, jedná sa o plnoprietokový guľový ventil. Pri týchto ventiloch nedochádza k tlakovým stratám. Používajú sa v prípade potreby zabezpečiť voľný prietok. Guľa môže mať tiež otvor menší ako je priemer potrubia. V tom prípade sa jedná o guľový ventil s redukovaným prietokom. Tieto ventily bývajú lacnejšie, ale už dochádza k tlakovej strate a zvyšuje sa rýchlosť prúdenia. Väčšinou to bývajú jednodielne guľové ventily.

Materiálové prevedenie tela, guľe a tesnenia je potrebné vybrať podľa aplikácie a typu média. Štandardné závitové guľové ventily na studenú a teplú vodu sa dodávajú s telom a guľou z mosadze. V prírubovom prevedení je telo zo šedej liatiny. Ďalšími materiálmi môžu byť tvárna liatina, oceľ, nerezová oceľ a ďalšie kombinácie týchto materiálov. Na tesnenie guľe sa používa buď čistý teflón PTFE, alebo teflón a ďalšie prímesi (napr. grafit, sklo, nerez).

Výhody guľového ventilu:
-pomerne jednoduchý, spoľahlivý, dá sa dobre rozobrať a aj pri vysokom tlaku nie je na otočenie potrebná veľká sila
-umožňuje rýchle uzatvorenie prietoku

Obmedzenie guľového ventilu:
-nepoužíva sa na väčšie potrubia s kvapalinami, kde by prudké uzavretie spôsobilo tlakový ráz

Rozdiel medzi kužeľovým a guľovým ventilom:
Pracovný prvok kužeľového ventila je prevŕtaný zrezaný kužeľ, pri guľovom  ventile je to prevŕtaná guľa či skôr prstenec s vonkajšou guľovou plochou. Kužeľové ventily sa využívali už v staroveku a doposiaľ sa využívajú napríklad pri sudoch s vínom.

V našom sortimente sme sa zamerali na guľový ventil v niekoľkých prevedeniach. Líšia sa teda aj svojím použitím:

Nerezové guľové ventily
-určené na použitie v kombinácii s agresívnymi médiami
Nerezový guľový ventil sa skladá z nasledujúcich materiálov: nerezová oceľ triedy AISI 316, Viton, PTFE.

Guľové ventily na kvapaliny
-umožňujú regulovať tok prúdenia kvapaliny alebo jej kompletné zastavenie, sú určené na priemyselné použitie.
Dodávame ich v mosadzi s poniklovanou povrchovou úpravou. 

Guľové ventily na vzduch a kvapaliny
-univerzálne, teda vhodné na dopravu stlačeného vzduchu a kvapalín
Je možné si vyberať z guľových ventilov, ktoré sú určené na zastavenie alebo úplné otvorenie alebo je možné zvoliť ventil, ktorý je ovládaný páčkou a upravuje tak množstvo prúdiaceho média. Materiálové prevedenie guľových ventilov je poniklovaná mosadz.

Guľové ventily na hydrauliku
-vhodné na hydraulické médiá a tlakový vzduch
Tieto guľové ventily z nášho sortimentu sú buď priame alebo vŕtané do L.

Guľové ventily môžu byť dvojcestné (alebo tiež priame) alebo trojcestné. Pri trojcestnom prevedení sa používa vŕtanie gule buď v tvare písmena L alebo T. Guľové ventily sú pripájané buď pomocou závitu (vnútorného alebo vonkajšieho), privarením, alebo s použitím príruby.

Trojcestný guľový ventil 
-je používaný buď na dopravu vzduchu alebo kvapalín, či hydraulických olejov.